Kada, kako i zašto saljemo psa na njegovo “mjesto”

Ponekad nam u svakodnevnom životu odgovara da je naš pas miran i da leži na svojem mjestu. Možemo ga naučiti da ode na svoje mjesto na signal no to nikada ne smije biti za njega kazna. Mjesto treba psu predstavljati baš to – njegovo mjesto, njegov kutak. Većina pasa voli imati svoj miran kutak, pogotovo u starijoj dobi.

article-new-ehow-images-a07-ak-g1-care-clean-cedar-dog-beds-800x800

No ako ga tamo tjeramo i šaljemo kada se na njega/nju ljutimo, pas može razviti negativne emocije vezane za taj prostor ili krevet/prostirku. Pa kada ga budemo htjeli poslati na mjesto kada nam to zatreba, pas neće htjeti ići ili će se često dizati. Uostalom ne možemo očekivati da pas zadovoljno leži i odmara se na mjestu na koje je često išao samo zato što mora.

cute-pupy-hiding-under-the-dog-bed

sad_dog_in_his_bed
Zato treba razviti u psu pozitivnu asocijaciju na njegovo mjesto. Nagrađivati ga dok je svojevoljno tamo – za vrijeme dok je već na svom krevetu/prostirci. Nagrada može biti bilo što što vaš pas voli – maženje, topla riječ, fina grickalica itd, i to treba često ponavljati. Tako će s vremenom pas povezati da mu se “isplati” biti na svojem mjestu jer se tamo događaju samo lijepe stvari.

Uz to možemo naučiti psa da ode na mjesto na signal, da ostane ondje neko vrijeme i da se ne diže unatoč promijeni u okolnostima. To se uči postepeno i najbolji su rezultati kada se koriste pozitivne metode i principi učenja – tako stvaramo pozitivnu asocijaciju i emociju te pas rado u tome sudjeluje.

play-tiki-smile1

Uzmite u obzir i lokaciju psećeg kreveta/prostirke. Nije dobro da je na jako prometnom mjestu jer će se pas neće moći dobro odmoriti, no neki psi ne vole biti ni potpuno izolirani pa je dobro da imaju vizualni pregled prostorije. Neki psi sami izaberu svoje mjesto, pa to treba i poštovati ako svakodnevni život i prostor to dopuštaju.

Ako stvorimo pozitivnu emociju vezanu za sam krevet/prostirku, moći ćemo psa slati na mjesto u bilo kojoj prostoriji u koju stavimo taj krevet/prostirku. Također se psa može naučiti da generalizira signal kako bismo ga mogli poslati na bilo kakvu prostirku ako je to potrebno. Primjerice možda ćemo nositi neku drugačiju prostirku ako ćemo voditi psa na kavu i htjeti da mirno lezi kraj nas.
Bitno je i da je veličina kreveta primjerena veličini psa. Mislite i na samu udobnost kreveta/prostirke kako ne biste od psa tražili da bude dugo na nekom mjestu koje mu je neudobno. To pogotovo vrijedi za starije pse.

Wine-Barrel-Dog-Bed

Korištenje psećeg kreveta/prostirke NE znači da vaš pas ne smije na kauč ili vaš krevet!
No dobro je imati tu opciju, pogotovo ako nekamo otputujete a psima tamo nije dozvoljeno na namještaj. Psu koji rado ode u svoj krevet na signal to neće biti velika promjena niti problem.

Slanje psa na njegovo mjesto može biti i odlična prevencija (učenje alternativnog ponašanja) za neka nama nepoželjna ponašanja. No potrebno je pripaziti da je psu njegovo mjesto vrjednije od tog nečeg drugog, do toga se treba i može doći kroz sustavan i dosljedan rad. Cilj uvijek treba biti obostrano zadovoljstvo 🙂

One thought on “Kada, kako i zašto saljemo psa na njegovo “mjesto”

Leave a Reply

Your email address will not be published.